24 Ekim 2014, Cuma | 23:56:21
Menu

Sert Krom Kaplama

0067Krom, metalik bir elementtir. Düşük yüzey pürüzlülüğüne sahiptir, korozyona ve kimyasallara karşı dayanıklıdır. Erime noktasının 1857 °C olması nedeniyle, metallere sertlik ve dayanıklılık kazandırmaktadır. Sert krom kaplama, tesisimizde mevcut dik banyolarda yapılmaktadır. Sert Krom Kaplama yeni makine parçalarının ömürlerini uzatmak için kullanıldığı gibi; aşınmış, hasarlanmış yada yanlış işlenmiş değerli makine parçalarının yeniden çalışabilir hale getirilmesinde de kullanılır.

Sert krom kaplama sürtünmeye karşı çok dayanıklıdır. Sertlik 650 ila 1200 wickers arasında istenilen sertlikte krom kaplama imkanı vardır. Korozyona, kimyevi etkilere ve yüksek sıcaklığa (1810 C°) dayanıklıdır. Bakır, prinç alüminyum, çinko, zamak ve benzerleri için sert krom kaplama, en iyi çözüm yoludur. Özellikle uzun çelik parçaların ısıl işlemle sertleştirme esnasında eğilme ve çarpılma gibi şekil değişikliğine uğrama tehlikesi vardır. Bu gibi parçaların yüzeyine sert krom kaplama ile yüzey sertliği verilir. (45-72 HRC)

0020

Yüzey sertliği malzemenin alt yapı sertliğine bağlıdır. İndüksiyon veya ısıl işlem görmemiş ham malzemelerinin sert krom ile yüzey sertliği artışı 3-5 rocwell düzeyindedir. Ancak indüksiyon ve ısıl işlem yapılmış malzemelerde sert krom sertliği de artar.

Korozyona uğramış parçaların yüzeyindeki kromun sökülüp, sert krom kaplama ile geri kazanılması, kullanım ömrünün uzatılmasının yanısıra maliyet tasarrufu da sert kromun bir başka avantajıdır. Sert krom kaplamanın sürtünme katsayısı diğer emsal sayılabilecek bütün metallerden azdır. Sert krom kaplanan parlatılmış parçaların sürtünme direnci düşük olduğundan aşınma da o derece az olur.

Krom Kaplamanın Avantajları;

  • Yüksek yüzey sertliği (63°RC’ye kadardır). Aşınmalara ve sıcaklık değişmelerine karşı direnç sağlar.
  • Kimyasal tesirlere ve korozyona karşı direnç. Düşük yüzey prüzlüğü.
  • Anti-manyetik yüzey. Paslanmaz çelik malzemelere göre, işleme kolaylığı ve maliyet düşüklüğü.
  • Kaplamanın zamanla aşınması durumunda, aşınan kaplamanın kimyasal yolla sökülmesi ve alt malzemenin (Demir, Çelik, Bakır v.s.) tekrar kaplanabilmesi. Sert Krom Kaplama ve Taşlama Ölçülerimiz :  ø500 mm x3300 mm’dir.